Loading...

(Just one moment)

Backgroound Image

Biesiada przy stołach

Zespoły weselne mają przed sobą niewątpliwie trudne zadanie grania szerokiego repertuaru, który zaspokoi różne gusta gości. Może to wymagać dużych umiejętności muzycznych. Błędem byłoby dla zespołów muzycznych, nie wzięcie jednak pod uwagę tego, że w Polakach gra słowiańska nuta i niezależnie od tego jakiej muzyki słuchają na co dzień, uwielbiają bawić się przy prostej, melodyjnej muzyce biesiadnej.
Jako dowód świadczący o sentymencie do muzyki biesiadnej może posłużyć fakt, że jednym z najczęściej powtarzanych pytań kierowanych do naszego zespołu jest:

"Czy w zespole macie akordeon?"

Odpowiedzią jest"

"Oczywiście, że mamy!!!"

My jako zespół muzyczny staramy się, by na żadnym weselu przez nas prowadzonym nie zabrakło tej prostej melodyjnej muzyki biesiadnej - bez tego elementu wesele traci klimat.

Przynajmniej raz (a najczęściej dwa lub trzy razy) w ciągu wesela gramy coś, co w polskich obyczajach zwykło się nazywać "graniem przy stołach".

W zależności od układu sali tanecznej względem stołów przy których biesiadują goście, taki "set biesiadny" gramy stosując różne rozwiązania w zależności od konfiguracji sali weselnej:

Ustawiając niezależny zestaw instrumentów (akordeon, gitara akustyczna, gitara basowa, perkusja akustyczna, tamburyn) i mikrofonów przy samych stołach weselnych - nagłośnionych oddzielną kolumną.

Rozwiązanie takie stosujemy zawsze, gdy sala tańca i sala konsumpcji jest w oddzielnych pomieszczeniach lub odległość sceny od stołów uniemożliwia dobry kontakt między zespołem a gośćmi weselnymi.
Bezpośrednio ze sceny, zamieniając instrumenty klawiszowe na akordeon.

Takie rozwiązanie stosujemy w przypadku bezpośredniego sąsiedztwa stołów i sceny z której gramy.
Wchodząc między gości biesidujących przy stołach z instrumentami akustycznymi

Rozwiązanie takie stosujemy, jeżeli goście weselni wyraźnie sobie życzą, byśmy dokładnie w ten sposób poprowadzili zabawę biesiadną. Rozwiązanie takie nie jest idealne z punktu widzenia słyszalność muzyki, ale wytwarza bardzo dobrą więź między zespołem a gośćmi weselnymi. Nawiązuje ono do dawnych tradycji weselnych, kiedy zespół nie był nagłaśniany żadnymi wzmacniaczami.

Bliskość muzykanta i gościa weselnego jest niezmiernie ważna dla wielu gości. Niejednokrotnie wesele obfituje w goście, którzy za punkt honoru stawiają sobie i zespołowi, aby zostali odprowadzeni z wesela z marszem weselnym aż do samochodu, autokaru czy